Néhány gondolat a magyarországi szenior úszásról

Miért készítette a szenior úszók országos szövetségének elnöksége a kérdőívet?


A honlapunkon elérhető statisztikai gyűjteményben bőven találhatók adatok a magyarországi szenior versenyeken indult hazai úszókról, a teljesített rajtokról mindenféle bontásban. Gondolom sokan megnézték és talán elgondolkodtak rajta mi az oka a tavalyi visszaesésnek a versenyeken való részvételben.

A magyarországi szenior úszás negyvenhárom éves történetében legalább egy rajtot teljesítők száma 3000-hez közelít, ami nagyon nagy szám nemzetközi összehasonlításban is, ha a lakosság számához viszonyítjuk, 30 versenyző 100 ezer lakosra, amivel nincs okunk szégyenkezni nemzetközi összehasonlításban sem (az Amerikai Egyesült Államokban az igazolt versenyzők száma 19, 100 ezer lakosra vetítve). A tavaly egy év alatt elindult 635 versenyző már nem ilyen szép szám és gondolkodóba ejtő az is, amit azok a statisztikák mutatnak, hogy a versenyzők 6%-a teljesítette a rajtok felét. Ez is bizonyítja, hogy a szenior úszás elég messze van tömegsporttá válástól.

Talán öt évvel ezelőtt történt, hogy beszélhettem a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei ZRt vezérigazgatójával, aki azt mondta, hogy Budapesten 1500 éves bérletet adnak el az általuk üzemeltetett 13 gyógyfürdőben és uszodában összesen. Mindenki döntse el, hogy ez sok vagy kevés az agglomerációval együtt 2 milliós népességű területen. Az elsősorban úszás céllal épült Nemzeti sportuszoda (ide tartozik a Komjádi és Császár uszoda) illetve a többi kerületben működő uszodák nincsenek benne ebben a számban. Ehhez képest a budapesti szenior egyesületekben 155 körül volt a tavaly indult versenyzők száma.

A szenior úszók országos szövetségének elnöksége ezért készítette ezt a kérdőívet, amely remélem sok sporttársunkhoz eljutott. 2014 január 1-éig 144-en töltötték ki, regisztrált és nem regisztrált, versenyeken gyakran induló vagy különböző okok miatt nem induló sporttársak. Ami összeköt mindenkit az, hogy az úszás fontos számukra az egészség megőrzése szempontjából. A versenyzés más kérdés, mert sokan vannak, akik nem szeretnék megméretni magukat bármilyen okból kifolyólag. A mozgás és egészséges életmód szempontjából biztos fontosabb az évi 200-300 alkalom, amikor úsznak, mint az 5-6 verseny, amin elindulnának. Tapasztalatain szerint a versenyekre készülés és az ebből fakadó plusz motiváció, a versenyek hangulata, a sportbarátságok melyek a hasonló hobbival rendelkezők között kötődnek, együtt segítik az úszás, mint tömegsportot.

A kérdőív adatainak feldolgozása még nem történt meg, de szeretnénk minél hamarabb visszajelzést adni a szenior úszótársadalom felé az általatok jelzett problémák megoldására, javaslatok megvalósítására.

Boldog Új Évet Kívánunk minden szenior úszónak!



2014. január 01. Miklós Attila