Egyetemi úszóbajnokság
a Debreceni Egyetem harmadik a csapatversenyben!

Három egyéni bajnoki cím, hét egyéni- és egy váltó dobogós helyezés a debreceniek mérlege
A Komjádi Uszoda felújítása miatt idén az FTC Uszoda adott otthont a Magyar Egyetemi-Főiskolai Úszóbajnokságnak.

A Debreceni Egyetem 25 fős, erős csapattal vett részt a felsőoktatási intézmények közötti erőpróbán. Olimpiai bajnok úszónő (Risztov Éva), uszonyos úszó világbajnokok és világcsúcstartók (Senánszky Petra és Kosina Gergő) és uszonyos úszó világbajnoki bronzérmes (Szenes Mátyás), junior uszonyos úszó világbajnok (Kardos Laura), junior uszonyos úszó EB dobogós (Senánszky Flóra), a nyíltvízi úszók Európa Kupa sorozat döntőjének 10 km-es győztese, összetett második helyezettje (Papp Márk) erősítette a debreceni csapatot, míg az ellenfelek között Verrasztó Evelynt, Kapás Boglárkát, Pulai Bencét, Takács Krisztiánt, Financsek Gábort és Joó Sárát fedezhettük fel. Idén nem állt rajthoz a MEFOB-on Cseh László (BME), és a debreceniek ifjúsági olimpiai bajnoka, Biczó Bence is a Hajós Alfréd Kupa 200 m-es pillangó számát választotta aznap Debrecenben.

A Debreceni Egyetem úszóinak eredményei:

Risztov Éva, a 10 km-es nyíltvízi úszás londoni olimpiai bajnoka ugyan ősszel elhagyta Debrecent, és a Kőbánya SC-hez igazolt, de továbbra is a Debreceni Egyetem hallgatója. Az 50 m-es gyorsúszás kivételével valamennyi versenyszámban elindult, és ötször állhatott a dobogóra. A csapatból a legtöbb ponttal így ő támogatta egyetemét. A női vegyes váltót harmadik úszóként pillangón a sírból hozta vissza, majd gyorsúszó befutóként Senánszky Petra biztosította a lányok számára a dobogós helyezést. A váltó hátúszója Senánszky Flóra, mellúszója Lippa Enikő volt.

Senánszky Petra többszörös uszonyos úszó világbajnok, világcsúcstartó a két rövidebb gyorsúszó számban, 50 és 100 méteren uszonyok nélkül is egyetemi bajnokságot nyert, mindkét alkalommal fölényes előnnyel győzött. A másik debreceni uszonyos úszó kiválóság, az elsőéves egyetemista Kosina Gergő a férfiak erős mezőnyében 50 m és 100 m gyorson az 5. és a 4., pontszerző helyen végzett, míg 100 m pillangón bronzérmet vehetett át! Ugyanebben a számban Molnár Dániel az 5. helyen végzett.

Papp Márk hosszútávúszó, aki előtt még ott a lehetőség az olimpiai kvótaszerzésre, idén nyár végén szintén a fővárosba igazolt, a BVSC-ben Kapás Boglárka és Bernek Péter klubtársa lett. Ő is jelezte, hogy debreceni egyetemistaként szeretne bizonyítani a MEFOB-on. A 400 m gyorsot simán nyerte, 100 m háton a dobogó második fokán végzett. A férfiak 4x100 m-es vegyesúszó váltója a 4. helyen volt pontszerző. Papp Márk, Rucskó Nesztor, Molnár Dániel, Kosina Gergő alkotta a kvartettet.

A 10x50 m-es intézményi csapatok közötti váltóúszást mindig nagy csapatszervezés előzi meg. Korábban többször végzett már a dobogón a Debreceni Egyetem. Idén is bejött futamában a 3. helyre a debreceniek váltója, amelyben kilenc fiú (Kosina Gergő, Szenes Mátyás, Molnár Mátyás, Matkó Zoltán, Petrus Szilárd, Kelemen Balázs, Kozák Tamás, Papp Márk, Molnár Dániel) mellett Senánszky Petra is helyet kapott. A következő futamban azonban akadt még egy gyorsabb csapat, így idén 4. helyen zárt a debreceniek 10x50 m-es váltója. Valamennyi váltónemben „B” csapatot is indított a Debreceni Egyetem. A fiúk 50 m-es gyorsúszásában 13 debreceni úszott a váltó helyekért (is) a 84 fős mezőnyben.

Összességében az egyetemek-főiskolák közötti pontversenyben az előkelő harmadik helyen végzett a Debreceni Egyetem úszócsapata.

Debrecen, 2015.12.17. Összefoglaló: Rentka László mb. csapatszervező