Temesváron rendezték az első szenior úszó maratont Romániában!


Több mint 233 kilométert úsztak 24 óra alatt 2012.03.17-18-án a „Béga*” uszodában Temesváron! Az úszást kedvelőket a Víz világnapja (március 22) alkalmából hívták meg a 24 AquaMasters maratonra, amely az első romániai szenior úszó maraton volt. A szenior úszás felnőtteknek nyújt versenylehetőséget, akik amatőrként űzik ezt a sportot és önmagában a részvétel fontosabb, mint az elért eredmények.

A versenyen az esemény időpontjáig 18-ik életévüket betöltött személyek vehettek részt, akik megfelelő egészségi állapotban vannak és fizikailag felkészültek egy ilyen versenyen való részvételhez. Nem volt elvárás, hogy a résztvevő valamilyen sport klub vagy egyesület tagja legyen. Az esemény 24 órás időtartamban március 17-én szombaton 13 órától megszakítás nélkül március 18-án vasárnap 13 óráig került megrendezésre (az éjszakát is beleértve). A csapatok 8 versenyzőből és 2 tartalékból álltak (tartalékot nevezni nem volt kötelező) és 30 perces részletekben úsztak 6 meneten keresztül (egy személy legfeljebb 3 órát úszott).

Az eseményen 3 csapat vett részt, a győztes csapat a „Fostele Glorii” (Régi dicsőségek) amely csapattagjai 81,9 km-t úsztak, őket követte a „Masters Timisoara +” (Temesvári Szenior+) 77,3 kilométerrel, a harmadik helyen pedig a „Culoarul 7” (Hetedik Sáv) 64,05 km-el végzett.

Egy résztvevő által 30 perc alatt megtelt távolság átlaga 1,16 km volt, miközben a 24 óra átlaga közel 7 km/fő volt.

Külön díjjal jutalmazták a 30 perc alatt illetve a 24 óra alatt leghosszabb távot. Ezeket a díjakat a nőknél Osiac Sabrina a férfiaknál Rasadean Marcel nyerte. A legidősebb résztvevő nő Talinga Ildikó (1963) illetve férfi Dumitra Constantin (1959) volt. Utóbbi versenyző szenvedélyes sportoló, aki maratoni futóversenyeket is szervez arra kérdésre, hogy mi vette rá a versenyen való részvételre a következőket válaszolta: „Saját bőrömön éreztem azt a tényt, hogy az úszás egy komplex sport, amely megmozgatja a test minden izmát és ugyanakkor szabályozza a légzést (megtanít lélegezni). Személyesen szeretném ezt a sportot folytatni egészen idős koromig”. Ezután elárulta az okát miért is vett részt az úszó maratonon: „Az öröm, hogy abban a városban amelyben születtem és ahol élek egy ilyen eseményre kerül sor arra ösztönzött, hogy tépelődés nélkül részt vegyek a maratoni úszó versenyen. Szeretném, ha ennek eseménynek folytatása is lenne és hagyománnyá válna a városunkban.”

Az eseményt a Temesvári Szenior Úszó Klub (CIMT) közösen szervezte, a Temes Megyei Sport és Ifjúsági Igazgatósággal, Temesvár Polgármesteri Hivatalával és a Temesvári Nyugati Egyetem Testnevelés és Sport tanszékével.

Egy időben az úszás maratonival, a temesvári úszást kedvelőknek lehetőség nyílott a mozgásra versenyen kívül a . A „24 óra az uszodában” rendezvény nyitva állt minden érdeklődőnek, kortól, úszás sebességtől és technikától függetlenül. Az érdeklődők összesen 10 km-t úsztak, kb. 1 km/óra átlaggal.

A rendezők szerették volna, ha ez a találkozó egy társasági eseményt és egyidejűleg aktív szabadidő töltési lehetőséget biztosított volna minden résztvevőnek. Ugyanakkor az úszást szeretők számára kihívás volt, mert különbözött a hagyományos versenyektől.

A versenyről további részleteket és fényképeket a: temesvári klub honlapján találtok


A fordító megjegyzése:
*1977-78 -ban egy évig ebben a medencében edzettem heti kétszer, az egyetemi vízalatt úszó klubban. Az uszoda neve "Béga" többeteknek ismerősen csenghet Ady Endre Szabolcska Mihálynak írt "Üzenet Költőcske Mihálynak" című verséből, igaz nem túl kedves jelzőkkel díszítve. A Béga csatorna tényleg nem szép, olyan mint amilyen egy csatorna lehet. Az úszómedence sem olyan mint 35 éve volt.


Budapest, 2012. március 24. fordította Miklós Attila