MEFOB úszóbajnokság, 2010. november 20.

Az előző tanév Magyar Egyetemi–Főiskolai Bajnokság úszóbajnokságát alig hét hónapja, 2010. április 17-én tartották a margitszigeti Hajós Alfréd Uszoda 25 m-es medencéjében. A Debreceni Egyetem Risztov Éva öt bajnoki címével, valamint további három egyéni- és három váltó dobogós helyezéssel a rendező BME csapata mögött a pontversenyben a kiváló második helyen végzett.

A mostani bajnokságnak a fővárosi Komjádi Uszoda 50 m-es medencéje adott otthont.

A Debreceni Egyetem 22 fős, nagy csapattal vett részt a bajnokságon, és egyéniben és váltóban összesen öt bajnoki címet és további öt dobogós helyezést ért el.

Risztov Éva négy bajnokságot nyert (100 m gyorson, 100 m pillangón, 400 m gyorson és 200 m vegyesen), 100 m háton ezüstérmes volt. Ábrók Klaudia 2007-es második helyezése után győzött 100 m mellen. Mordvintsev Olekszandr (a hazai medencék világában inkább Mordvincev Sándornak ismerik) 200 m vegyesen bronzérmet szerzett. Három debreceni váltó végzett a dobogón. Mindhárom váltó nagy küzdelmet vívott az ellenfelekkel, és kevésen múlt az eggyel jobb helyezés.

A férfiak 4x100 m-es vegyesúszó váltója az 1980-as, 90-es években elért sikerek után az idei, áprilisi bajnokságon küzdötte fel magát ismét a dobogóra. Idén is bronzérmes volt a váltó (Hudák István, Tóth Gábor, Mordvintsev Oleksandr és Molnár Dániel úszott a váltóban.) A lányoknak majdnem sikerült a bravúr: a véghajrában csaknem sikerült behozniuk az utolsó váltásnál még jelentős előnnyel vezető kvartettet. A debreceni váltó tagjai: Karácsony Szilvia, Ábrók Klaudia, Risztov Éva és Galgóczi Krisztina. (Ábrók Klaudia és Risztov Éva úszásneme egyéni bajnokaként úszott a váltóban.)

Csapatkép az uszoda előtt A debreceni résztvevők a verseny után
Az érmet Rózsa Norbert olimpiai bajnok adta át Eredményhirdetés

A 10x50 m-es intézményi váltók versenye igazi presztízsverseny a program végén. A Debreceni Egyetem 2005 óta állít folyamatosan egy, két, sőt 2007-ben és 2008-ban három-három váltót. (Ehhez harminc fős csapat kell!) Két második és egy harmadik helyezés az eddigi tiszteletre méltó mérleg. Természetesen a győzelem céljával áll össze minden évben a csapat. Az idei váltó tagjai: öt aktív úszó: Szenes Mátyás és Mordvintsev Oleksandr (Debreceni Sportcentrum), Molnár Dániel, Hudák István és Tóth Gábor (Debreceni Búvárklub) és öt volt úszó: két debreceni (Sorbán Szilveszter, Godó Bence), egy BVSC-s (Fizil Ádám) és egy hajdúszoboszlói (Kelemen Balázs), valamint egy külföldi orvostanhallgató, Nadav Cohen (utóbbiak részben önállóan, részben a debreceni szeniorokkal edzenek). Reális cél volt a nevezési kartonon szereplő 4:24 mp-es időeredmény (végül 0,03 mp-cel haladták meg) és a jó helyezés. Idén először sikerült is legyőzniük a BME többszörös címvédő váltóját, Cseh László csapatát, de a véghajrában a Corvinus Egyetem váltója volt a leggyorsabb. Még számos debreceni pontszerzés volt egyéniben és váltóban, amelynek felsorolására csak a versenyjegyzőkönyv nyilvánosságra hozatala után vállalkozom.

Az intézmények közötti pontversenyben – amelyet még nem hoztak nyilvánosságra – igen szoros eredményt várunk a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem és a Debreceni Egyetem között!