A Debreceni Egyetem úszóváltója ezüstérmes!

A MEFOB (a Magyar Egyetemi és Főiskolai Bajnokság) úszóbajnokságát a Komjádi uszodában rendezték meg a hétvégén, amelyen a több, mint 200 induló között a Debreceni Egyetem 30 hallgatóból álló csapata is indult. Az igen erős mezőnyben, amelyen Cseh László, Kovács Norbert és Takács Krisztián is rajthoz állt, az elvárásoktól kissé elmaradva több pontszerző (4 – 6.) helyezéssel mutatkozott be a debreceni csapat. A színvonalra jellemző volt, hogy több, idén „csak” pontszerzéshez elegendő idő tavaly dobogós helyezést ért volna! Ábrók Klaudia volt szoboszlói úszónak a 100 m-es mellúszásban (1:25,60 mp, 5. helyezés) és Fecskovics Attila triatlonistának 400 m gyorson (4:35,40 mp, 4. helyezés) elért eredménye emelendő ki ebből a szempontból. Kókai Dániel (0:25,93 mp, 5. helyezés) és Szenes Mátyás (0:25,98 mp, 6-7. helyezés) az 50 m-es gyorsúszásban 26 mp-en belüli időt úsztak, a vízilabdázó Ruszkai Máté és a tiszaújvárosi úszó Molnár Dániel került a „bűvös” 27 mp alá. További négy vízilabdás fiú úszott 27,5 mp alatti időt az egyéni 50 m-es gyorsúszásban (Pillió Zsolt, Szappanos Ádám, Varga Attila és Kelemen Máté). Ezek az eredmények az egyéni pontszerzéshez nem voltak elegendőek, de nagy reményekre jogosították a fiúkat az intézmények közötti gyorsváltó előtt. Összesen 73 induló volt az 50 m-es férfi gyorsúszásban, köztük 16 debreceni csapattag úszott, és szinte mindenki egyéni csúcsot könyvelhetett el. A 100 m-es gyorsúszásban Kókai Dániel búvárúszó 55,93 mp-es, kiváló eredménnyel a 4. (tavaly ez az idő is bronzot ért volna!), Andorkó Attila vízilabdázó 1:01,90 mp-es idővel biztosította be helyét a debreceni „B” vegyes váltóban. A lányoknál 100 m gyorson Ménes Anita úszó 1:07,80-nal 5. helyezett volt. Glant Petra (1:14,00), Nagy Kati (1:20,78), Szabó Pálma (1:22,24) és Murai Csilla (1:22,51) jó edzettségi állapotuknak megfelelő időeredményt elérve álltak helyt a versenyen. Fizil Ádám a 100 m-es mellúszásban 1:18,97 mp-es idővel a 10. A női mellúszásban Ábrók Klaudia pontszerzéséhez majdnem Ménes Anita is csatlakozott: 1:28,02 mp-es időeredménnyel a 7. helyen végzett. Szabó Attila triatlonista a 400 m-es gyorsúszásban maradt el kicsivel a pontszerzéstől (4:46,92 mp-cel 7. helyezett volt).

A 4x100 m-es vegyes úszó váltóban mind a fiúk, mind a lányok a 2 – 2 pontot érő 6. helyen végeztek. A váltók összeállítása: a fiúknál Antal Gergő, Fizil Ádám, Kókai Dániel és Szenes Mátyás, a lányoknál Lukács Linda, Ábrók Klaudia, Glant Petra és Ménes Anita. A fiúknál „B” váltóra is voltak versenyzők: Fazekas Miklós, Nagy Attila, Fecskovics Attila és Andorkó Attila.

Nagy várakozás előzte meg a 10x50 m-es intézményi gyorsúszó váltók küzdelmét. Tavalyi ezüstérmesként négy új váltótaggal érkezett a versenyre a debreceni „A” váltó, amely az edzéseredmények alapján akár 8 mp-es javulásra is számíthatott tavalyi idejéhez képest (magyarán: a győztes BME tavalyi idejénél 2 – 3 mp-cel jobb időeredményre számíthattak a fiúk egy láthatóan erősebb mezőnyben).
Minden idők legerősebb debreceni csapatát állították össze a debreceni egyetemisták és segítőik, amelybe a bekerülésért több időmérő edzésen és válogató versenyen küzdöttek meg a megelőző két hónap során a Debreceni Sportuszodában. Hat vízilabdázó, két uszonyos úszó és két úszó fért be a csapatba, akik végül nagy küzdelemben a Cseh Lászlóval kiálló Budapesti Műszaki Egyetem váltója mögött a második helyen végeztek. Hét másodpercet (pontosabban 7,37 mp-et) javult tavaly óta a debreceni váltó, amely ezzel az időeredményével tavaly legyőzhette volna a BME váltóját (ők a tavalyihoz képest 2,16 mp-et javítottak).

Bajnok a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem váltója, időeredményük 4:24,90 mp, második a Debreceni Egyetem „A” váltója (Szappanos Ádám, Pillió Zsolt, Ruszkai Máté, Andorkó Attila, Varga Attila, Molnár Dániel, Kelemen Máté, Fizil Ádám, Kókai Dániel és Szenes Mátyás), időeredményük 4:26,11 mp, tehát mindössze 1,21 mp-cel maradtak el a győztestől. Az első futamban végig nagy küzdelemben volt három váltó, köztük a debreceniek „A” váltója. A harmadik helyezett Semmelweis Egyetem 4:26,66 mp-es, valamint a második futamban úszó Corvinus Egyetem 4:27,99 mp-es időeredménye érzékelteti a szoros versenyt. (Idén a győztes BME tavalyi idejével dobogóra sem kerülhetett volna!) A Debreceni Egyetem „B” váltója (Szabó Attila, Molnár Mátyás, Mosonyi Zsolt, Nagy Attila, Fazekas Miklós, Orosz Imre, Tanyi Attila, Katona László, Antal Gergő és Fecskovics Attila) 4:49,85-tel a 7. helyen, a Debreceni Egyetem „C” váltója (Zsichla Bonifác, Ábrók Klaudia, Glant Petra, Murai Csilla, Szabó Pálma, Lukács Linda, Nagy Katalin, Janó Péter, Kiss Csaba és Ménes Anita) 6:11,96 mp-cel a 14. helyen végzett.

Természetesen a versenyek mindig akkor és ott dőlnek el a medencében, de ez a rövid eszmefuttatás mindenképpen hasznosnak bizonyulhat a következő évek váltótervezéseinél. A Debreceni Egyetem úszócsapatának több tagja másnap Debrecenben folytatta edzéseit a szenior úszókkal, hiszen jövőre is megrendezik a MEFOB-ot, és addig több helyi verseny is vár rájuk, például a debreceni Városi- Egyetemi Úszónap november 23-án a Debreceni Sportuszodában!